U thajských koček rozlišujeme 4 základní barvy: seal, blue, chocolate a lilac, dále k tomu barvy red a creme.

Odznaky (points) musí být rovnoměrně zbarvené, přičemž jsou vždy  v odpovídající „point“ barvě tmavší, než základní barva srsti, která je v podstatě bílá, s odlesky té které základní barvy.

Slovem odznaky se rozumí, že maska, uši, nohy a ocas mají jinou, tmavší barvu, než zbytek srsti na těle.

Maska zahrnuje nos, tváře, rámování kolem očí a čelo a pomocí linek je spojena s ušima.

Thajky jsou vybarvené zhruba v 1 roce, avšak s věkem i nadále tmavnou , především na zádech. Všechna koťata se nicméně rodí čistě bílá a zhruba do jednoho roku se postupně vyvíjejí odznaky až do úplného zbarvení.

Pokud bychom chtěli sledovat historii vývoje barev a jejich rozmanitost u thajských koček, neuděláme chybu, když budeme hledat u siamek.

Zde uvádíme několik pěkných příkladů koček  našich ITC členů.

SEAL POINT


Magic Thai Goblin´s Henk

Sealpoint je nejtradičnější a nejznámější barva thajské kočky. Vůbec první importované  kočky do Evropy, vystavované v  Londýnském  Crystal Palace  nesly  právě tuto barvu.

Tato barva odznaků je tmavá černohnědá, která se nazývá seal, přičemž zbytek srsti je světlá béžová.

.

Příklady:

BLUE POINT


Magic Thai Goblin´s Zsazsa

Bluepoint je verze genetického barevného ředění barvy sealpoint. Barva odznaků je modrošedá. Barva těla je ledově bílá, s modrými odlesky na zádech.

První vystoupení registrované modré siamky na britské  výstavě se uskutečnilo  v roce 1896 v Londýně. Z počátku se posuzovatelé bránili siamku v této barvě posuzovat, protože za siamku nebyla považována. Posuzovatelé tehdy nejspíš nevěděli, že barva bluepoint v té době byla ještě velmi vzácná. Avšak barva blue se u této rasy vyskytovala opakovaně . Ve 30. letech začal zájem o bluepoint siamky stoupat, proto  k jejich uznání v roce 1934 nestálo již nic  v cestě.

.

Příklady:

CHOCOLATE POINT


Magic Hopfe Cat´s Chocolat

Odznaky jsou v barvě mléčné čokolády, srst na těle nese barvu slonové kosti. Za toto zbarvení je odpovědný speciální gen (B). Tato barva chocolate point byla známa již delší dobu, první kočky byly vystavovány na výstavách již kolem roku 1880. Bohužel byly chovateli považovány za špatně zbarvené  seal point siamky, což vedlo k tomu, že byly častěji kastrovány, než šlechtěny. Cílený chov začal teprve ve 30. letech 20. století. K uznání barvy došlo v roce 1950.

.

Příklady:

LILAC POINT


Magic Thai Goblin´s Iorek

Lilac point je verze genetického ředění barvy chocolate point. Barva odznaků je světle šedá, s růžovým odleskem, barva těla je lámaná bílá, eventuelně se světle fialovým stínováním. Starší označení pro tuto barvu je „ledová“ , nebo levandulová.

První siamka v barvě lilac point mohla být kočka, která byla v roce 1896 vystavena ve Velké Británii. Byla popsána, jako „ne zcela modrá“ a z tohoto  důvodu před ukončením soutěže diskvalifikována.  Tehdy bylo na tyto  siamky  nahlíženo jako na špatně  vybarvené  blue point siamky. V roce 1960, po několika letech čistého šlechtění, se lilac point barva dočkala svého konečného uznání.

.

Příklady:

RED POINT


Magic Thai Goblin´s Yolina

První red point siamky byly viděny na výstavě v roce 1934. Tato linie však nebyla dále šlechtěna. Dva cílené chovatelské plány pro červené linie začaly ve 40. letech v US a UK (později také v Belgii a v Nizozemsku). Tato barva vznikla díky připařovací plemenitbě s evropskou krátkosrstou kočkou, nazývaná Outcross.  Přitom vznikla želvovinová polosiamka, která po spáření s plnohodnotným siamským kocourem porodila  koťata barvy redpoint. Uznání této barvy se prosazovalo velmi obtížně, jelikož sdružení, kterému byla žádost o uznání předložena, chtělo tuto siamku vést jako „Foreign shorthair“, tedy cizí, orientální krátkosrstou kočku. Pro chovatele těchto redpoint koček to bylo nepřípustné, jelikož tím byl ignorován fakt, že tyto kočky  dle fenotypu a po 10 letech po prvotním Outcrossu i geneticky byly siamky.

V roce 1967 byla tato barva akceptována felinologickou  organizací GCCF. V roce 1973 byla tato barva plně uznána.

Barva odznaků je hluboká, tmavá, teplá červená, až oranžová, přičemž barva těla je lámaná bílá až krémová.  Nosní zrcátko a tlapky jsou tmavě růžové.

Za tuto červenou barvu je zodpovědný gen XO. Tento gen se jako jediný dědí vázaný na pohlaví. V rámci této barvy dochází k výrazným barevným výkyvům. Barevná škála obsáhne barvy od žlutošedé, přes mrkvově červenou až po hlubokou tmavě červenou barvu.

Tmavě červená, kterou lze často u čistokrevných koček pozorovat, je výsledek systematického chovu.

Pro redpoint je známé také označení „flame point“, tedy ohnivé odznaky.

.

Příklady:

CREME POINT


Magic Thai Goblin´s Habakuk

Creme point – krémová- je  geneticky ředěná verze  barvy red point .Odznaky jsou čistě  pastelové béžové barvy, přičemž barva těla se jeví jako krémově bílá. Nos a tlapky jsou růžové.  V říjnu 1973 byla barva creme definitivně uznána a získala v roce 1977 konečný status Champion, směla tedy soutěžit o titul Šampion.

.

Příklady:

TORTIE POINT


Magic Thai Goblin´s Zulana

Tato barva se vyskytuje vždy v kombinaci  s červeným tónem. Nosní zrcátko a tlapky odpovídají té které point barvě, jsou však promíchány s růžově zbarvenými partiemi. Stejně jako u red point koček, je mimo jiné za zbarvení odpovědný XO gen, přičemž je pravidlem, že se červená (red) barva vyskytuje vždy s barvou seal a chocolate. Krémová (creme) oproti tomu vždy v kombinaci s blue a lilac.

Vzor tortie, který sestává z různobarevných skvrn různých velikostí, je u každé kočky individuální a jedinečný.

Tortie point kočky se rodí při spáření kocourů v red/creme point barvě a koček v základní barvě siamek. Koťata jsou pak vždy samičky(genetické výjimky se objeví jen velmi ojediněle). V únoru 1971 byl tortie point standart definitivně povolen.

.

Příklady:

TABBY POINT


Barva odznaků, těla a tlapek odpovídá  klasické barevné variantě , přičemž nosní zrcátko má růžovou barvu s tmavým lemováním. První vyobrazení tabby point siamek se objevuje  ke konci 40. let. Vážně zamýšlené chovatelské kroky byly uskutečněny v roce 1960, dvěma různými, na sobě nezávislými chovateli, křížením s evropskou krátkosrstou kočkou. Siamky byly ve Velké Británii uznány v roce 1966. Tabby point je známá také pod označením Lynx point (odznaky rysa).

.

Příklady:

TORBIE (TORTIETABBY) POINT


Magic Thai Goblin´s Ixona

Pokud se čtyři základní barvy smísí s red/creme barvou, mluvíme o tortie. , přičemž je pravidlem, že se červená (red) barva vyskytuje vždy s barvou seal a chocolate. Krémová (creme) oproti tomu vždy v kombinaci s blue a lilac.

Tortie variace se navíc vyskytuje ještě s  tabby odznaky, často označovaná jako torbie (tortietabby). Přitom podíl červené barvy se  může natolik měnit, že torbie point kočka není na první pohled rozpoznatelná.

V říjnu 1973 byla tortie tabby  point plně uznaná jako šlechtěná barva.

.

Příklady:

GOLDEN TABBYPOINT


Lissa Thai Shining

Zlatohnědé pruhované značení. Tělo slonová kost až krémová barva. Maska, uši, tlapky a ocas  nesou zlatohnědé proužkování. Špičky uší a ocasu jsou černé. Na čele je velmi výrazné písmeno M, pruhy přes tváře,  „otisk prstu“ na zevní straně ucha, nosní zrcátko je lemované tmavě hnědou, nos je lososové barvy.

Thajky ve zbarvení golden tabby point se aktuálně vyskytují pouze u ruských a italských chovatelů a jsou povoleny pouze u  federace WCF . Dědičnost a původ této barvy zůstává nejasná.

.

(c) Přeložila z německého jazyka Irena Beránková, dne 2.4.2016


Původ :

Photoarchiv Historic Siamese

History of CFA Siamese

Die ersten Fotos von Siamkatzen in England um 1900

A SHORT HISTORY OF TABBY POINTED SIAMESE

A History of Red, Tortie, Cream & Apricot Point Siamese in the UK

History of the Redpoint Europe , US & SA

International Thai Cats

Jsme nezávislá komunita chovatelů a milovníků thajských koček na mezinárodní úrovni.